Tel: 01634 332550 Email Us

Trying our hardest to be the very best we can

About Us

Our Staff Team

Head Teacher

Monique

Harlin

Deputy Head Teacher

Rose

Callaway

Nursery Practitioner,

(Ladybirds Class)

Daisy

Benjafield

Nursery Practitioner (Ladybirds Class)

Charlotte

Williamson

Nursery Practitioner (Ladybirds Class)

Sandra

Ally

EYFS Lead, Reception Teacher

(Butterflies Class)

Michelle

Hatfield

 

Reception (Dragonflies Class)

Teaching Assistant

Debbie

Constable

 

Reception (Dragonflies Class)

Teacher

Aishah

Sultana

Reception (Butterflies Class)

Teaching Assistant

Extended services assistant

Kerry

Atkins

 

Year One (Grasshopper Class) Teacher

Michael

Hayward

Year One (Grasshoppers Class)

Teaching Assistant

Rebecca

Layton

Year One (Hedgehog Class) Teacher

Jenny

Collins

Year One (Hedgehog Class) Teacher

Katie

Wilson

Year One (Hedgehog Class)

Teaching Assistant

Janellen

Redington

Key Stage One Phase leader

Year Two (Fox Class) Teacher

Joan

Brunnick-Ryan

 

Year Two (Fox Class) Teacher

 

Year Two (Fox Class) Teaching Assistant

Lauren

Reeves

Year Two (Robin class) Teacher

Judy

Caudwell

Year Two (Robin class)

Teaching Assistant

Kayley

Kitto

 

Year Three (Woodpecker Class) Teacher

Lauren

Mackenzie

 

Year Three (Woodpecker Class) Teacher

Year Three (Squirrel Class) Teacher

Hannah

Broomfield

Year Three (Squirrel Class)

Teaching Assistant

Lorraine

Jenner-Hatch

Year Four (Holly Class) Teacher

Emma

Janes

 

Year Four (Snowdrops Class) Teacher

David

King

Year Four (Holly Class) Teaching Assistant

Louise

Greenway

 

Year Four (Snowdrops Class)

Teaching Assistant

Katie

Bone

Year Five (Poppies Class) Teacher

Saronja

Kasantzi

 

Year Five (Daffodils Class) Teacher

 

Year Five (Poppies Class) Teaching Assistant

Janey

Rushby

Key Stage Two Phase leader

Year Six (Oaks Class) Teacher

Angie

Robson

Year Six (Oaks Class) Teaching Assistant

Ro

Davies

 

Year Six (Sycamore Class) Teacher

Rose

Callaway

 

Year Six (Sycamore Class) Teaching Assistant

Katie

Warwick

Teacher

Max

Newton

 

Art Teacher

 

Special Sports Coaching, Clubs &

Lower Juniors Teaching Assistant

Danny

Leonard

 

Inclusion Lead

 

 

Inclusion Assistant and Wellbeing Lead

Beckie

Worsfold

 

Learning and Behaviour Support Assistant

 

Maths Teacher

Laura

May

Phonics HLTA,

Extended services Assistant

Louise

Greenway

Family and Pupil Support Worker

Rachel

Harris

School Office Team Member

School Receptionist AM

Rebecca

White

School Office Team Member 

School Receptionist PM

Michelle

Double

School Office Team Member

ICT and Media Technician

Jonathan

Carolan

School Premises Manager

Wilfredo

Chillitupa

School Caretaker

Allison

Shipley

Extended services supervisor

Romy

Russell

Extended services assistant

Paola

Paulicelli

 

Extended services assistant